Bu yazı, mutfak yaptıran, tezgahını değiştirmek isteyenlerin bütçelerine uygun şık bir mutfak tasarlamalarına yardımcı olmak için oluşturulan bir blog yazısıdır.

Mutfağınızda taş (granit/mermer), corain (akrilik tezgah markasıdır)  ya da ahşap tezgahı kullanmak istiyor (ki masif ahşap mutfak tezgahı olarak kullanılmaz), ancak bütçenize uygun değil mi? Tadilat, yenileme derken  mutfak tezgahı seçiminde bunlara alternatif olarak laminat tezgah hem hesaplı hem de uzun ömürlü kullanabileceğiniz bir seçenek olarak sizi bütçe yükünden kurtaracaktır.

Laminat tezgahı düşündüğünüzde, umarım her sektörde olduğu gibi kopyasını yaparken kalitesinden taviz verilmiş ve hala “ucuz olsun idare etsin” mantığı  ile üretilmiş , güneşten solmuş ve köşeleri soyulmuş, lekeli mutfak tezgahını göz önüne getirmiyorsunuzdur.

Son 20 yılda olması gerektiği üretim/kullanım kalitesine ulaşmış laminat mutfak tezgahları mükemmel bir seçim olabilirler.

Adlandırırken, satarken  “İTHAL TEZGAH” diye satılan tezgaha hiç çekinmeden bu testi uygulamak istediğinizi de belirtin (video için tıklayın) Sonrasında üzülmeyin.

ve gelelim laminat tezgahı ciddi ciddi düşünmeniz için 10 nedene;

1) Doğal taş görünümü, ayırt edilemez benzerlik…

Belirteyim aşağıdaki 3 fotoğrafta laminat tezgahtır.

Yukarıdaki örnekte görünen tezgah, doğal bir granit bloğunun kesitini yansıtmakta. Kim bu laminat diyebilir ki?

Bu üstten fotoğrafı çekilmiş olan tezgah bir granit tezgah mı yoksa laminat mı? 

Ya da bu fotoğrafta görünen ada mutfak tezgahı, bu büyüklükte bir mermerin kendisi olabilir mi?

2) Laminat tezgahı “gerçek” granite, yapay ***stone tezgaha ve akrilik tezgahlara göre en az yarı fiyatına mâl edebilirsiniz.

Granit mutfak tezgahı için bir teklif aldıysanız, (çin malı adı “granit” olanları bırakın mutfağınıza sokmayı apartmanların girişlerinde bile kullanılması sağlık açısından sakıncalıdır) bkz. haber siteleri  . Fiyat geri döndüğünde büyük olasılıkla bir miktar şoka girmiş olabilirsiniz.

Küçük bir mutfağınız olsa ve ucuz bir taş seçseniz bile, aldığınız fiyat minimum 800- 1,000 Euro olması muhtemeldir. Buna karşılık laminat seçerek bu rakamı  en az ikiye bölebilirsiniz. (Ortalama bir Topline laminat tezgahın metresi 24 Euro+KDV civarındadır.)

3) Laminat tezgah evinizin değerini düşürmez.

Birçok ev sahibi  tezgahın evin  satış değerini nasıl etkileyeceğini düşünür. Evet, tezgah özellikle mutfağın en önde gelen objelerinden biridir. Hatta gözünüze çarpan ilk şey olabilir. Tezgah için söylüyorum, imkanlarınızı zorlayıp çok pahalı bir granit kullanmış olabilirsiniz, yada  ***stone kullandınız. Fakat müstakbel kiracınız veya muhtemel evi alacak kişi sizinle aynı fikirde olmayabilir hatta “pahalı tezgah” kullanmanızın evin fiyatında bir ima yarattığına işaret edebilir, tabiki boğaz manzaralı bir ev dizayn etmiyorsanız…

Laminat tezgah seçiminde kullanacağınız çekici bir desen, uyumlu bir renk de oldukça değer katabilir. Unutmayın mutfak derli toplu  ve iyi durumda olduğu sürece alıcıları korkutmazsınız.

4) Laminat tezgahın yüksek ısıya dayanımı yüksektir.

Modern laminat tezgahın yüksek sıcaklıklara dayanabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir; Öyle ki, Tüketici Raporları hem laminata hem de granitlere aynı “Mükemmel” derecesini verdiler. Consumreports.org üyesiyseniz, kendiniz görebilirsiniz.

Biz yine de ocağın yanında duran bir nihale öneriyoruz. Topline mutfak tezgahları yaklaşık 240-270 dereceye kadar zarar görmez ama alevin (alev yaklaşık 600 derece civarında tencere altını ısıtmaktadır) üstünden alınan tencere laminat tezgahta tamiri olmayan lekelere/hasarlara sebep olabilir.

5) Laminat tezgah neredeyse hiç leke tutmaz.

Yukarıda bahsedilen aynı tüketici raporları çalışması, lekeleri ne kadar iyi ele aldıklarını görmek için laminat tezgahları da test etti. Testi sadece “YETERLİ” derecesi ile geçmekle kalmadı, aynı zamanda mümkün olan en yüksek “MÜKEMMEL” derecesine sahip oldular. Çok daha pahalı kuvars yüzeyli tezgahlar (***stone), “Çok İyi” olarak daha düşük sırada yer aldı.

6) Mikropları öldürürler.

Evet doğru okuyorsunuz, Topline İtalyan mutfak tezgahlarında kullanılan tüm laminat yüzeyler antibakteriyeldir. Mikrop üremesine izin vermeyen yapıya sahiptir. Bu, tabiki tezgahta günlerce çiğ tavuk bırakabileceğiniz anlamına gelmez, ancak bizi hasta eden görünmez patojenlerin bir kısımının öldürülmesine yardımcı olur. Hastane ve ticari mutfaklarıda, mikropların yayılmasını ve çapraz kontaminasyonu azaltmaya yardımcı olmak için yıllardır bu gibi (laminat) teknolojiye güvenilmektedir.

7) Darbeye herhangi bir taştan daha dayanıklıdır.

Taşın doğru koşullarda bile kırılma ve hatta çatlama gibi kötü bir alışkanlığı vardır. En çok arzu edilen granit, kuvars ve Dekton’un bile darbe direnci söz konusu olduğunda düşük dereceler alır maalesef. Mutfakta ıslak elden kayan bir tencere veya bir seramik tabak pahalı, ultra tezgahta tatsız sonuçlara yol açacaktır. Öte yandan  imalat safhasında doğru sıkıştırılmış bir laminat tezgah (Topline Mutfak Tezgahları gibi) darbelere inanmamıyacağınız kadar dirençli olacaktır. rahat olun.

8) Ağır bir tezgah olmadığı için dolaplarınızda çökmeye sebep olmaz.

Granit, doğal taş, kuvartz gibi tezgahlar alt dolaplara aşırı yük bindirir. Bu ne anlama gelir kısaca bahsetmek gerekirse;  dolaplar sunta/mdf den imal edildiğinden ve yere basan ayaklar plastik olduğu için  zaman içinde 1 – 5 mm’ e kadar üzerindeki ağırlığından aşağı iner,  duvara sabitlenen süpürgelikten ayrıldığı görünür.

Buna ilaveten yeni yapılan binalar ilk yıllarında zemine oturur, belki fark etmişsinizdir (yeni yapılan daire sahibiyseniz) duvarlarda kılcal çatlaklar görünür. korkmayın binanız sağlam, ufak oynamalar yaşıyor sadece. Bu gözle görülmeyen, hissedilmeyen hareketler mutfak tezgahının süpürgeliklerinin tezgahtan ayrılmasına ve tezgahta esnemeye sebep olur, çatlar veya kırılır. Tezgaha yansıyan bu gerginlikten dolayı ocağınız cam ise birgün kendi kendine patlarsa bilin ki tezgahınızın esneyemediğindendir.

9) Doğal taş tezgahı korumak daha fazla emek ister.

Doğal taş yani granit, mermer tezgahlar doğası gereği gözeneklidir. Bunların tezgah olarak kullanılması için imalatta çeşitli cilalar ve kapatıcı kimyasallarla yüzeyi polisajlanır ki  bu gözenekler kapansın ve parlak görünsün. Ama zamanla bu cila/kapatıcı kimyasallar sizin tezgah üzerindeki kullanımınızdan kaynaklı hareketlerden mat bir görünüme döner. Özellikle limon çay/kahve, meyve suları bu tür tezgahlardan anında temizlenmelidir yoksa lekeleri kalır!.   Buna karşılık olarak laminat tezgahta herhangi bir cila/kapatıcı kimyasal olmadığı için “KALİTELİ”  laminat tezgah 10 yıllarca görünümünü muhafaza eder.

10) Uygulaması kolay, pratik ve zamandan tasarrufludur.

Yeni mutfak yaptırıyorsanız mutfağınızı yapan kişi hepsini (tezgah ve dolapları)  aynı günde montajını yapar ve teslim eder, bir gün içinde de kullanmaya başlarsınız. Doğal taş, mermer, yapay ***stone vb. tezgahların montaj ve kullanmaya başlamanız eve dolapların kurulmasından minimum 2-3 gün sonra montajı yapılabilmektedir.

Bununla beraber eğer belli başlı el aletleriniz var ise bazı püf noktalarına dikkat ederek kendiniz de montajını kolaylıkla yapabilirsiniz. (Bkz. montaj talimat yazısı)

Ana sayfa